.: Obóz zagłady w Sobiborze
Strona główna
Aktualności
Historia obozów
Władze zwierzchnie
Obozy zagłady
Obozy koncentracyjne
KL Lublin (Majdanek)
   Obóz
    Założenia i budowa
    Organizacja obozu
    Obsada stanowisk
    FKL
   Podobozy
   Więźniowie
    Oznaczenia
    Funkcyjni
    Samopomoc i konspiracja
   Ucieczki
   Warunki bytowania
   Eksterminacja
   Grabież
   Kalendarium
   Obóz NKWD
   Procesy zbrodniarzy
   Muzeum
   Galeria
   Zdjęcia archiwalne
   Zdjęcia współczesne
Biogramy
Eksperymenty
Dokumenty
Słowniczek obozowy
Filmy
Czytelnia
Autorzy
Linki
Bibliografia
Subskrypcja
Wyróżnienia
Księga gości

Sobibór
Budowa obozu
Transporty
Zbrojne powstanie i likwidacja obozu


powodu brakujących dokumentów przewozowych kolei nieznana jest całkowita liczba ofiar Sobiboru. Poza tym, kolej nie była jedyną drogą, jaką Żydzi trafiali do obozu. Więźniowie przyjeżdżali ciężarówkami wojskowymi, wozami konnymi oraz pieszo. Trudno oszacować rzeczywistą liczbę zabitych.

Wiadomo, że 2 kwietnia 1942 r., mimo trwający jeszcze w Sobiborze prac budowlanych, przybyła do niego pierwsza grupa Żydów z Zamościa, licząca około 200 ofiar. Od maja rozpoczęło się systematyczne mordowanie Żydów i trwało do końca lipca 1942 r. Była to pierwsza faza operacji eksterminacji w Sobiborze. W tym czasie transporty przychodziły z gett w dystrykcie lubelskim, Czech, Austrii. Żydzi z poza Polski umieszczani byli najpierw w gettach, obozach przejściowych, lub bezpośrednio trafiali do Sobiboru. Podczas tej pierwszej fazy około 90-100,000 Żydów straciło tu życie.

Pod koniec lipca 1942 r. deportacje wstrzymano z powodu naprawy szyn kolejowych na szlaku Lublin-Chełm. Po tej przerwie transporty wznowiono i przybywały nieustannie do jesieni 1943 r.

Transporty przychodzące składały się z 50-60 bydlęcych wagonów, w których stłaczano od 6 do 7 tysięcy ludzi. Jednym z wyjątków od tej reguły było 19 transportów z Holandii przybyłych między marcem a lipcem 1943 r., kiedy to 34313 Żydów przybyło do Sobiboru w pasażerskich wagonach.

Ogółem do końca września 1943 r. w Sobiborze zgładzono około 250 tysięcy osób, głównie z Generalnej Guberni, ale także m. in. z Holandii, Francji, Niemiec, Austri, Czech, i byłego ZSRR.

- - - - - - - - - - - -
<-powrót | w górę

© Copyright Szycha (2004-2015)